این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد فروشگاه کتاب کودک کاملا محفوظ می باشد

فروشگاه کتاب کودک کتاب چاپی الفباورزی با کاکا‌کلاغه
الفباورزی با کاکا‌کلاغه

الفباورزی با کاکا‌کلاغه

محمد هادی محمدی

کد کالا :
590,000 تومان

بسته‌ی الفباورزی با رویکرد آموزش خلاق از راه ادبیات کودکان و به شیوه آوایی-رانشی Articulative-Phonics سامانه‌ی الفبای فارسی را به کودکان و بزرگ‌سالان می آموزد.

درخت چوبی الفبا با کارت‌های واک‌های الفبا بر اساس این بسته طراحی و ساخته شده است.

این بسته شامل لوح فشرده است.

خرید با محصولات مشابه مقایسه کن
انتشارات چیستا
نام برند : انتشارات چیستا
+ موارد بیشتر

آموزش الفبا، پایه‌ی آموزش زبان خواندن و نوشتن است. در جامعه‌ی ما این اندیشه جا افتاده است که آموزش الفبا ویژه سال نخست دبستان است. در حالی که آواشناسی و واک‌شناسی و در پی آن نویسه‌شناسی و در گامی بالاتر نشانه‌شناسی آمیختی پیش‌نیازهای خواندن و نوشتن درست و سنجیده است. این گام‌ها نیاز به سال‌ها فراگیری پیوسته از سوی کودکان پیش دبستانی دارد.

بسته‌ی الفباورزی با رویکرد آموزش خلاق از راه ادبیات کودکان و به شیوه آوایی- رانشی Articulative-Phonics  سامانه‌ی الفبای فارسی را به کودکان و بزرگ‌سالان می‌آموزد. در این شیوه آوای‌واکی و رانش‌گاه آن بدون کاربرد خواندن یا نوشتن آموزش داده می‌شود.
این بسته برای آموزش بزرگ‌سالان بی‌سواد،‌ کسانی که زبان مادری‌شان فارسی نیست اما می‌خواهند فارسی را به شیوه‌ای نو و بازیگون بیاموزند کاربرد دارد.

این بسته برای کودکان 5 تا 7 سال مناسب است.

بسته الفباورزی شامل:

  • کتاب خودواهای فارسی
  • کتاب هم‌واهای فارسی
  • کتاب هم‌واهای اوستایی و عربی
  • کتاب راه‌نما
  • و افزونه‌های الفبایی

چگونگی کار با بخش‌های گوناگون این بسته در کتاب راه‌نما آمده است.

لوح الفبایی آوایی – رانشی

این لوح کاربرد گسترده‌ای در آموزش سامانه‌ی الفبایی به کودکان و بزرگ‌سالان نوآموز دارد. این لوح را می‌توانید در اتاق کودک یا قسمتی از دیوار خانه که خود مناسب می‌دانید یا در کلاس درس بچسبانید. این لوح همچنین افزاری مناسب برای آشنایی بزرگ‌سالان نوآموز زبان فارسی است. نگاه پیوسته به این لوح سرآغاز پرسش‌های کودک یا بزرگ‌سال درباره‌ی سامانه‌ی الفبایی فارسی است. برای این که بتوانید به پرسش‌های آن‌ها به‌درستی پاسخ دهید، راه‌نمای بسته‌ی الفباورزی را موشکافانه مطالعه کنید.

در این لوح سامانه‌ی الفبایی فارسی برپایه‌ی ویژگی آوایی مانند خودوا و هم‌وا و رانش‌گاه آن‌ها و همچنین ریشه‌ی زبانی‌شان مانند زبان اوستایی و عربی آمده است. نقطه‌های رنگی در محور پوسته‌ی لوح دسته‌بندی واک‌ها را آشکار می‌کند.

این لوح دارای یک هسته مرکزی است که در آن نام سامانه نوشته شده است. سپس هسته دوم را داریم که در آن رانش‌گاه واک‌ها آشکار شده است. در هسته سوم نویسه‌ی هنجار این واک‌ها آمده است. و در پوسته‌ی آن انگاره‌های جانوری از الفبای فارسی نقش بسته است.

به گونه‌ای طبیعی نگاه به لوح از پوسته به سوی هسته‌های سوم و دوم خواهد بود. آن‌گونه که فردریک لوباخ آموزشگر آمریکایی درباره‌ی نقش انگاره‌های الفبایی گفته است، این انگاره‌ها، واک‌ها را برای همیشه در ذهن کودک یا بزرگ‌سال نوآموز ثبت می‌کند. برای نمونه، کودک یا بزرگ‌سالی که به هشت پا نگاه می‌کند و از درون این هشت پا واک «هٱ» را می‌شناسد در ذهن خود تصویری جاودانی از هشت پا و «هٱ» می‌سازد. جدای از این،‌انگاره‌های الفبایی که در این بسته و در این لوح آمده است، بی‌گمان یکی از زیباترین انگاره‌های الفبایی است که تاکنون از سوی یک هنرمند ایرانی آفریده شده است.

 

پرسش‌های رایج درباره‌ی الفباورزی

الفباورزی یعنی چه؟
الفباورزی شناخت آواهای الفبا به شیوه‌ایی علمی و با رویکرد است. رویکرد الفباورزی آوایی- رانشی است. یعنی این که کودک هم از جنبه آوایی با الفبای زبان فارسی آشنا می‌شود و هم از جنبه رانش یا تلفظ جایگاه یا خاستگاه هر صدا یا واک را از حلق تا لب‌ها می‌شناسد.

تفاوت الفباورزی با آواورزی در چیست؟
امروزه روند آموزش زبان در کشورهای پیشرفته چنان است که برای هر سطحی زبان‌آموز‌های آن سطح یا سن ساخته می‌شود. آواورزی بسته‌ایی آموزشی برای شناخت آواها به طور کلی است. آواهای طبیعی، زبانی، جانوری، صنعتی و غیره. اما الفباورزی تنها روی واک‌ها یا صداهای الفبای زبان فارسی تمرکز دارد و از نظر گام‌بندی، گامی بالاتر در آموزش زبان به کودکان پیش دبستان است.

الفباورزی چه تفاوتی با الفباآموزهای گوناگون در بازار کتاب دارد؟
الفباآموزهایی که در بازار کتاب ایران به فروش می‌رود، به طور مطلق بدون رویکرد آموزشی هستند. یعنی آن‌ها به کودکان شکل حروف یا شکل نویسه‌ها را آموزش می‌دهند بی‌آنکه به آوا یا رانش الفبا بپردازند. در حقیقت این الفباآموزها شکل‌شناسی الفبا هستند نه آواشناسی و رانش‌شناسی الفبا. حتی در این حالت هم این شکل‌شناسی حروف الفبا بدون رویکرد و روش علمی انجام می‌شود.

چرا کودکان پیش از سن دبستان یا در دوره‌ی پیش دبستانی باید با الفباورزی آموزش ببینند؟
سن درست و اصلی آموزش زبان به کودکان از 2 تا 6 سالگی است. در ایران متاسفانه به سبب کمبودهایی که آموزش و پرورش در زمینه‌های گوناگون دارد، آموزش پیش دبستانی اجباری نیست و اگر هم در سال‌های اخیر برای کودکان پنج و شش ساله فراگیر شده است، هنوز بخش بزرگ این کودکان وارد دوره پیش دبستان نمی‌شوند. اگر هم شوند، محتوای آموزشی برای آن‌ها بسیار کهنه و ناکارآمد است. کودکان در دوره پیش دبستان باید به آواها و رانش درست الفبای زبان فارسی آشنا شوند، و گرنه زمانی که وارد دبستان می‌شوند برای اصلاح و یادگیری آواها دیگر خیلی دیر است

آیا با الفباورزی به کودکان خواندن و نوشتن آموزش داده می‌شود؟
به هیچ وجه. کار الفباورزی آشنایی کودکان با آواهای الفبایی و خاستگاه رانشی هر صدا یا واک الفبایی است. پیش از آن که کودکان به خواندن و نوشتن بپردازند، باید الفبای زبان فارسی را از جنبه آوایی بشناسند، وگرنه نه خوب می‌توانند بخوانند و نه بنویسند.

چرا در الفباورزی به صداها و حروف الفبا واک گفته می‌شود؟
صدا و حروف برگرفتی از الفبای زبان عربی است. در الفبای زبان عربی حروف و حرکت داریم. در الفبای زبان فارسی واک داریم که یکی از کهن‌ترین واژه‌های زبان فارسی است و در حقیقت با شکل‌گیری نخستین واژگان در فرهنگ زبانی مردم ایران در هزاران سال پیش از این ساخته شده است. واک یا وات یا واژ یا واج همه همان وات اوستایی است که در زبان فارسی به واک تبدیل شده است. کودکان باید بدانند که ویژگی الفبای فارسی با زبان عربی متفاوت است، زیرا در زبان فارسی حروف برابر با نویسه‌ها یا شکل نوشتاری الفبا است اما واک ها تنها آواهایی هستند که در الفبا وجود دارند.

در الفباورزی واک با نویسه چه تفاوتی دارد؟
واک آوای الفبا است و نویسه شکل نوشتاری آن. کودکان در الفباورزی با هر دو آشنا می‌شوند، اما آشنایی با نویسه‌ها برای آموزش خواندن و نوشتن نیست و بلکه برای پیش آمادگی شناخت تصویری از نویسه‌های الفبای فارسی است.

چرا در الفباورزی صداها یا واک های عربی و اوستایی از صداها یا واک های فارسی جدا شده است؟
برای این که در الفبای فارسی آن چیزهایی که به نام حروف عربی یا اوستایی وجود دارد، ارزش آوایی ندارد و تنها ارزش نویسه‌ایی یا نوشتاری دارد. برای مثال حروفی مانند « ض »، « ظ » و « ذ » ارزش آوایی ندارند و تنها ارزش نویسه‌ایی یا نوشتاری دارند. و همه آن‌ها همان آوایی را دارند که در واک « ز » فارسی وجود دارد.

چرا در الفباورزی به مصوت‌ها « خودوا » و به صامت‌ها « هم‌وا » گفته می‌شود؟
برای این که مصوت و صامت برگرفتی از الفبای زبان عربی است و خودوا یا خودآوا واکی است که خود بدون یاری گرفتن از واک دیگر بر زبان رانده می‌شود. اما هم‌واها واک‌هایی هستند که در آمیخت با خودآواها یا خودواها برزبان رانده می‌شوند. این ساده‌سازی اگرچه در آغاز برای مربیان و آموزگاران ممکن است بیگانه باشد، اما روند آموزش الفبای زبان فارسی را برای کودکان بسیار ساده می‌کند.

آیا الفباورزی برای کودکان دوره دبستان هم کاربرد دارد؟
بسیار. این بسته می‌تواند به جای کتاب آموزش زبان فارسی آن‌ها یا در کنار آن به کار برود. اگرچه ما در بسته‌های آموزش خلاق کودک محور، بسته‌های فارسی آموز را داریم که ویژه کودکان دبستان است، اما الفباورزی چون مانند فارسی آموزها، داستان و شعر است، با طراز رغبت کودکان فرآوری شده است و بنابراین به طور طبیعی آن‌ها به این بسته علاقه نشان می‌دهند و باید آن را بخوانند.

چرا در الفباورزی و در نویسه‌ها «برنشان» هایی به شکل ماهک آمده است؟
برنشان‌ها بخشی از روند ساخت یک دبیره یا خط به نام آموزنگار است که ویژه‌ی سوادآموزی پایه طراحی شده است و آموزش خواندن و نوشتن را به کودکان بسیار ساده می‌کند. دراین‌باره در آغاز و پایان کتاب‌های الفباورزی اطلاعات کافی گذاشته شده است. اما برای آگاهی جامع‌تر به‌زودی کتاب « سوادآموزی پایه با رویکرد آموزنگاری» از سوی ما منتشر خواهد شد.

مشخصات فنی

شابک

978-964-7940-39-9‬

موضوع

این کتاب سامانه‌ی الفبای فارسی را به کودکان و بزرگ‌سالان می آموزد.

تاریخ چاپ

1397

ناشر

انتشارات چیستا

نویسنده

محمد هادی محمدی

مشخصات فنی و ظاهری

نظرات

captcha Refresh
محصولات مشابه
جهت اطلاع از جدیدترین اخبار و تخفیفات سایت ما در خبرنامه ما عضو شوید